Amazonský prales - historie I.

13. září 2017 v 9:00 | Ivča |  Amazonský deštný prales
Amazonie bezpochyby vzbuzuje pocit nekonečného lesního porostu a velké síly, která tato příroda přímo vyzařuje. Mě osobně uchvátila krása tohoto pralesa. Z výšky zde možná vidíme jen a pouze stromy, kopce a nížiny. Mlhu, která některou zeleň pohlcuje a schovává ji tak do hustého mračného oparu. Pokud jste někdy letěli letadlem nad Jižní Amerikou a podívali jste se z okna nic jiného než zeleň stromů a řeku Amazonku jste snad ani neviděli, ale tento prales skrývá mnoho pěkného a jistě ještě dlouhou dobu pěkné věci skrývat bude.

Ilustrační foto
Je to stejné jako když se na některé věci musíte podívat mikroskopem, aby jste je viděli. Stejně tak abychom mohli vidět krásu Amazonie bylo by třeba, abychom se procházeli přímo pod těmi korunami stromů, míjely jejich kmeny a vyhýbaly se křoví a jiným rostlinám. Ale přiznejme si - málokdo z nás má tolik peněz, aby mohl letět do Jižní Ameriky zkoumat krásy deštného pralesa. Jistě fotky z internetu by neměly být naším hlavním zdrojem informací, ovšem bohužel jiný způsob pro nás (ne)dobrodruhy ze sedaček a školních lavic asi není.


O oblastí Amazonského pralesa se říká, že byla zcela neobydlenou a neprostupnou částí planety, ovšem mnoho stránek, vědců a informačních webů, či blogů tvrdí opak.
Podle těchto zdrojů, je Amazonský prales dílem člověka jako takového. Něco jako když si zasadíte na zahradě nějakou zeleninu a pak několik týdnů nemáte čas tuto zeleninu okopávat a pak je vaše zahrada jako travnatá džungle - něco v tomto smyslu, dalo by se říci má být právě Amazonie. Na území Amazonie se člověk měl dostat již zhruba před 10 000 lety a tvořit tam vlastní vesnice - tedy se zde začali usazovat indiánské kmeny, které přírodu kolem svých vesnic náležitě ovlivňovaly.
Díky tomuto nemá být Amazonie dílem přírody? Ano, možná tyto kmeny ovlivňovaly přírodu okolo sebe, ale jak zase uvádí jiné zdroje, byli k ní velice šetrní. Tedy, nesnažili se jí pokořit, nýbrž s ní žít v soužití.
Ale člověk jako takový potřebuje svou obživu a také má nějak zabudováno v genech, že se má "vrtat" v tom do čeho je mu houby - jak se říká.

Proto je velká část Amazonie podle biologických rozborů vědců a archeologů domestikována - tedy stromy byly upraveny člověkem tak, aby mu vyhovovaly.
Na území Amazonie, bylo také nalezeno nespočet archeologických nálezů staré keramiky, malby, zemní práce sloužící např. k ochraně vesnic, ale také zarostlé hromady odpadků a rozlohy tzv. tmavé půdy, což jsou pozůstatky vypalování původního pralesa (běžná půda je v Amazonii obvykle křiklavě červená).

Zveřejněné výsledky na mnoha stránkách, ovšem nejsou tak překvapivé jak se zdají, představy o osídlení Amazonie se neustále mění přibližně už čtvrt století. Proběhlo již mnoho studií, o kterém jíž v roce 2002 informoval časopis The Atlantic, Autor tehdejšího článku v tomto časopisu vydal později i knihu s názvem 1491. Dnešní studie je ale mnohem rozsáhlejší a kombinuje poznatky novějších bádání z několika oborů.
Vědci ani zároveň netvrdí, že se původní obyvatelé Amazonie chovali jako my v dnešní době, kdy se vykácí prales a na jeho místě se založí pole s průmyslovými plodinami, právě naopak - původní obyvatelé jsou považování za takové lepší zahrádkáře . kdy se jim sice podařilo původní přírodu pralesa změnit, ale už ji nadále ji neničili. Les tak zůstal zachován a lidem na jeho následném zachovávání záleželo.

Někteří vědci tak v chování původních indiánu vidí nadějný návod, jak bychom se asi měli zachovat i my.Určitý návod v tom jistě bude. Můžeme se vrátit k rotačnímu zemědělství, kdy nebude třeba vypalováni další půdy, naše půda pak bude úrodnější a my bychom mohli být spokojení. Jsem si jistá, nebo jsem to snad někde četla - že indiáni a domorodé kmeny, žijící v pralesích (Ať už Amazonském nebo kterémkoli jiném) sázeli stromy a les tak obnovovaly. Rozhodně je to velká část historie, která se tak často nahoře neukazuje a neopakuje se, ale možná by měla a mnohem více než teď.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dominátor Dominátor | Web | 13. září 2017 v 9:15 | Reagovat

blog.blog.cz/1705/12-kveten-2011-den-ktery-me-s-michaelou-janikovou-rozdelil-ale-i-spojil

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama