Říjen 2017

Deštné pralesy - úvod

30. října 2017 v 14:02 | Ivča |  Deštné pralesy


Deštný les nebo také deštný prales je vlastně označení pro listnaté lesy (jedná se o ty stálezelené), ve kterých nedochází k obdobím sucha a rostou v příznivých tepelných podmínkách - tedy v tropickém (tropický deštný les), subtropickém (subtropický deštný les) nebo částečně i mírném podnebném pásu (deštný les mírného pásu).

Vyskytují se v tropech (největší je Amazonský prales a Konžský deštný prales), v subtropech - jihovýchodní Asie, východní Austrálie, severní ostrov Nového Zélandu, jihovýchodní jižní Afrika a jihovýchodní Brazílie, a v mírném pásmu - jižní Chile, západní Tasmánie, jižní ostrov Nového Zélandu, tzv. Pacific Northvest v USA a jihozápadní pobřeží Kanady.

Konžský deštný prales

14. října 2017 v 20:44 | H. |  Konžský deštný prales
Svou rozlohou přes 1 700 000 km2 je druhým největším deštným pralesem na Zemi. Největší část toho deštného pralesa se nachází v Demokratické republice Kongo.

Konžský deštný prales je velmi významný pro svou velkou biologickou rozmanitost - našli bychom zde více než 600 druhů stromů a 10 000 druhů zvířat. Mezi jeho nejznámější obyvatele patří sloni, gorily, šimpanzi, okapi, leopardi a hroši. Některé z těchto druhů hrají významnou roli při formování vzhledu svého lesního domova. Vědci například zjistili, že středoafrické lesy mají obecně vyšší stromy, ale nižší hustotu malých stromů než lesy v Amazonii nebo na Borneu. Je to kvůli tomu, že sloni, gorily a velcí býložravci udržují na nízké úrovni počet malých stromů. Avšak v oblastech, kde byl počet těchto zvířat lovem radikálně snížen, bývají lesy nižší a hustší s malými stromy. A přitom jsou to právě původní lesy se vzrostlými stromy ve střední Africe, které uchovávají obrovské množství uhlíku (39 miliard tun, podle nedávné studie), a slouží tak jako důležitý nárazník proti změně klimatu.