Deštné pralesy - úvod

30. října 2017 v 14:02 | Ivča |  Deštné pralesy


Deštný les nebo také deštný prales je vlastně označení pro listnaté lesy (jedná se o ty stálezelené), ve kterých nedochází k obdobím sucha a rostou v příznivých tepelných podmínkách - tedy v tropickém (tropický deštný les), subtropickém (subtropický deštný les) nebo částečně i mírném podnebném pásu (deštný les mírného pásu).

Vyskytují se v tropech (největší je Amazonský prales a Konžský deštný prales), v subtropech - jihovýchodní Asie, východní Austrálie, severní ostrov Nového Zélandu, jihovýchodní jižní Afrika a jihovýchodní Brazílie, a v mírném pásmu - jižní Chile, západní Tasmánie, jižní ostrov Nového Zélandu, tzv. Pacific Northvest v USA a jihozápadní pobřeží Kanady.Deštných pralesů je hned několik typů. Nejrozšířenější a nejcitlivější jsou nížinné deštné lesy a mezi ostatní řadíme např. horské deštné lesy (rostou ve vyšších nadmořských výškách a často bývají zahaleny mlhou), mangrovové lesy (rostou v pobřežních mokřinách ve slané vodě) a monzunové lesy (nacházejí se ve vlhkých tropických oblastech a procházejí období sucha, které trvá tři a více měsíců, v období sucha shazují stromy listy - jedná se tedy o opadavé stromy). Tyto pralesy obsahuji méně rostlinných druhů, než pralesy nížinné.

Jak už jste si mohli všimnout mi tu rozebíráme pralesy nadále už jen jednotlivě. Proto veškeré další informace naleznete v samostatných rubrikách jednotlivých pralesů - takže pokud máte zájem o zajímavé čtení o flóře, fauně a hlavně o problémech jednotlivých oblastí, neváhejte pokračovat ve čtení v jedné z výše zmíněných rubrik.

A několik čísel na závěr:
Podle odhadů každých 100 000 čtverečných kilometrů deštného lesa obsahuje více než 750 druhů stromů, 1 500 druhů ostatních rostlin, 400 druhů ptáků, 150 druhů motýlů, 100 druhů plazů a 60 druhů obojživelníků. Hmyzích druhů je v takových oblastech takové množství, že je téměř nemožné, aby je někdo spočítal. Oproti těmto číslům jsou v těchto oblastech velice chudě zastoupeni savci.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vladimír Berossos Vladimír Berossos | E-mail | 14. listopadu 2017 v 10:48 | Reagovat

Deštné pralesy je jen malá část mnohem důležitější je voda o to jsem napsal na http://berossos.blog.cz/ rubrika fakta "Voda = život Dále je otázko kdo zastaví nadnárodní firmy ve skutečnosti patřící Rockefelerům a ostatním bankéřům v devastaci přírody v honbě za ziskem

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama