Amazonie - fauna

16. listopadu 2017 v 9:15 | Ivča |  Amazonský deštný prales

Amazonský prales je druhově nejbohatší oblast planety. Žije zde asi třetina všech živočišných druhů planety. Nachází se zde více než 150 000 popsaných druhů živočichů, z nihž 100 000 druhý patří do bezobratlých. Vědci se, ale stále domnívají že více než milion dalších druhů živočichů (především hmyzu) stále čeká na své objevení. Jen v řece Amazonce se nachází 3-5 tisíc druhů živočichů.- Primáti - v Amazonii žije několik druhů primátů, především jsou to šimpanzi, gorily, orangutani, kočkodani a malpy. (Na obrázku vidíte malpu kapucínskou)

- Ptáci - jsou zastoupeni v hojném počtu a rozmanitosti druhů. Nalezneme tu Tukany, různé druhy papoušků, kolibříky, atp..

* Kolibříci jsou velice malí ptáčci vážící ani ne 9g. Známí jsou hlavně díky pestrému zbarvení peří. Živí se nektarem z rostlin, o čemž svědčí jejich dlouhý a úzký zobák. Většina ptáků je schopná létat jen dopředu, kolibříci jsou však schopni létat dopředu, dozadu, nahoru a dolů a dokonce, se zvládnou vznášet na místě jako helikoptéra. Jejich křídla se pohybují až 90krát za sekundu a vydávají bzučivý tón.

- Plazi - Amazonie je domovem mnoha druhů plazů. V blízkosti řek žijí krokodýli a anakondy, mezi velké hady ale patří také psohlavci a hroznýši. Na zemi se skrývají jedovatí křovináči a z ještěrů je nejznámější leguán zelený. (Na obrázku vidíte Anakondu velkou)

- Obojživelníci - v pralese jsou zastopeni především žábami, které mají pestré zbarvení. Žáby rodu Dendrobates, nazývané též "šípové žáby", tak upozorňují na svou jedovatost.

- Savci - v tomto pralese žije asi 500 druhů savců. Z kočkovitých šelem jsou to např. jaguár a ocelot , z řádu letounů netopýr rybožravý. Mezi savce žijící ve vodě pak patří např. kapustňák jihoamerický a delfínovec amazonský . Můžeme zde nalézt také vydru obrovskou, největší vydru světa. (Na obrázku vydraobrovská)

- Ryby - nejznámější je dravá piraňa ale také arapaima veliká, jedna z nejdelších sladkovodních ryb světa, která dosahuje až 4 metrové délky. Žijí zde také rejnoci a úhoři. (Na obrázku Arapaima Velká)
________________________________________
Zdroje:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Daniel Tuhársky Daniel Tuhársky | E-mail | 9. května 2018 v 19:38 | Reagovat

veľmi mi pomohol pri domácej úlohe :D
    oo
    oo
    oo
   ooo   Palec hore :D
ooooo
ooooo
ooooo
  oooo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama