Amazonie - flóra

12. listopadu 2017 v 20:06 | Ivča |  Amazonský deštný prales
Jen jeden hektar Amazonského pralesa je domovem až 200 druhů stromů a v každé koruně takového stromu je ještě minimálně 30 druhů rostlin. Nejdominantnější postavení mají stromy, liány a epifyty (= rostliny uchyceny na stromech, ale neparazitují na nich). Nejníže v pralese se vyskytují pak byliny s nižšími keři. Nad nimi jsou stromy menšího vzrůstu a vysoké keře. Těmito vrstvami se pak protlačily stromy, které dosahují výšek kolem 30 metrů a ještě nad nimi se pak vyskytují stromy s výškou kolem 40 metrů. Uvedeme si několik druhů rostlin, rostoucích v Amazonii:


- Viktorie amazonská (Victoria amazonica) - jedná se o největší leknín světa, Má listy velké v průměru až tři metry. Vyskytuje se na hladině velkých jezer jižní Ameriky a pak na řece Amazonce. Listy jsou tak pevné, že udrží i dvacetikilogramové dítě. V létě vykvétají velké bílé květy, ale vydrží pouze dva dny, pak uvadají.

- Bromélie - epifyty, zachycující se nejčastěji na kmenech nebo větvích stromů. Díky své barevnosti jsou oblíbené jako pokojové květiny.

- Ananasovník chocholatý (Ananas comosus) - Víceletá rostlina pěstovaná hlavně kvůli plodům ananasů. Ananas chocholatý dorůstá výšky 60-120 cm a šířky kolem 50-100 cm. Má přízemní růžici tuhých, mečovitých listů. Ze středu růžice vyrůstá asi 30 cm vysoký stonek zakončený velkou vejcovitou šišticí v jejimž úžlabí je 50-200 drobných, modrých až nachových hermafroditních květů.

- Maniok jedlý (Manihot esculenta) - Maniok je bylina nebo keř dorůstající výšky 1 až 5 metrů. Plodem je asi 1,5 cm dlouhá tobolka s úzkými podélnými křídly. Ve zralosti tobolka praská a vymršťuje tak semena.

- Helikonie (Heliconia) - Helikonie jsou to velké vytrvalé byliny s hlízami, asi 1-7 m. Rostliny jsou totiž opylovány pomocí ptáků (ornithogamie). Plodem jsou peckovičky.
A mnoho dalších..

____________________________
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama