Indonéský deštný prales

2. listopadu 2017 v 8:00 | Ivča |  Indonéský deštný prales

Indonésie je jedna z pěti nejrozmanitějších oblastí na světě co se týče drzhů organismů na jejím území. Ochrana této oblasti je tedy pro mnoho organizací i jednotlivců pouštějících se do zachraňovaní deštných lesů tzv. na vlastní pěst. Indonéské souostroví je tvořeno více než 17 500 ostrovy z nihž je jen 6 000 obydlených. Tyto ostrovy jsou domovem asi 10% všech známých savců, 16% plazů a obojživelníků, 17% ptáků a 25% ryb.
Zdejší deštné pralesy mají rozlohu kolem deseti miliónů kilometrů čtverečních a představují tak přibližně jednu desetinu všech zbývajících tropických pralesů na planetě.
Na ostrově Borneo jsou navíc nejstarší pralesy naší planety - existují již 130 miliónů let.

Indonéská vláda se snaží chránit více než 10 miliónů hektarů mořského pobřeží těchto pralesů, ovšem pevninským oblastem už takovou pozornost nevěnuje. Za tři desetiletí ztratila Indonésie již 80% svých pralesů a místo nich jsou zde plantáže na palmový olej, kaučuk a baničinu.

Díky rychlému odlesňování se Indonésie stala čtvrtým největším producentem skleníkových plynů na světě.

Každý den ale dochází i k pozitivnímu vývoji situace v Indonésii. Například moratorium1 na odlesňování indonéských deštných pralesů vyhlášené třemi guvernéry tamních provincií. Přenesení pravomocí na ochranu suchozemské a mořské vegetace prostřednictvím decentralizace2 vedlo k vůbec prvnímu vyhlášení místních chráněných území na souostroví Raja Ampat a na Sumatře.
___________________
1 = ekonomický, společensko-politický a právní odborný pojem, který v původním slova smyslu znamená odklad splatnosti nějakého závazku, odložení splatnosti nějakého dluhu z důvodů mimořádných okolností, například při úpadku velkého průmyslového podniku nebo hospodářsky důležitého koncernu.
2 = delegování (přenesení) pravomocí a s tím souvisejících odpovědností z nadřízených složek systému na podřízené složky systému.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jsem Rybana Jsem Rybana | Web | 8. listopadu 2017 v 19:42 | Reagovat

Pralesy znám jen z přírodopisných dokumentů :(

2 Melkora Melkora | Web | 10. listopadu 2017 v 19:54 | Reagovat

Musím pochválit design blogu. Ta zelená je fakt uklidňující a fotky jsou dobře vybrané.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama