Indonéský deštný prales - Fauna

27. listopadu 2017 v 11:30 | Ivča |  Indonéský deštný prales


Po Malajsii a Spojených státech má Indonésie nejvyšší počet ohrožených druhů na zemi. Celkem je toto číslo 722 ohrožených druhů. Ovšem není to jediné prvenství, které tato oblast má. V počtu ohrožených druhů savců totiž má rovněž první místo. Na tomto území totiž žije 147 ohrožených druhů savců a od roku 2000 se tento počet ještě navýšil o dalších 7 druhů.
Každý rok prý na Sumatře umře více než 1000 orangutanů a na Borneu by toto číslo mělo nabývá mnohem větších hodnot. Indonéské pralesy totiž mizí až nezávratným tempem. Uvedem jen některé druhy zvířat z této oblasti. Jedná se o jedny z nejvýce ohrožených druhů.


- Varan komodský (Varanus komodoensis) (Obr. Č. 43.) - Je velký asi 2 -3 metry a váží více než 70 kg, je to masožravec. Živí se lovem, ale konzumuje i mršinu. V přírodě se nachází kolem 3 - 5 000 druhů. Jeho stupeň ohrožení je: zranitelný druh (VU)

- Orangutan (Pongo) - Samci orangutana váží 60 - 90 kilogramů a samice kolem 40 - 50 kilogramů. Živí se ovocem. Počet jedinců v přírodě se pohybuje u orangurana sumaterského (Obr. Č. 44.) asi 7 300 a u orangutana bornejského (Obr. Č. 45) 45 - 69 000. Stupeň ohrožení těchto dvou druhů je rozdílný. Orangutan sumaterský je kriticky ohroženým druhem (CR) a orangutan bornejský je ohrožený druh. (EN) (Na obrázku Orangutan sumaterský)

- Tygr (Panthera tigris) - nejmenší žijící poddruh - tygr sumaterský (Obr. Č. 46) váží kolem 100 - 150 kilogramů a největší žijící poddruh - tygr ussurijský (Obr. Č. 47) váží kolem 180 - 300 kilogramů. V přírodě se jich nachází 3 - 5 000. Jednotlivé druhy tygra jsou zařazeny v kategorii kriticky ohrožený druh (CR) a ohrožený druh (EN) (Na obrázku tygr sumaterský)

- Slon indický (Elephas maximus) (Obr. Č. 48)- samci slona indického mohou vážit až 5 tisíc kilogramů. V přírodě se jich nachází méně než 50 tisíc a jsou zařazeni do kategorie ohrožený druh (EN)
- Tamarau (Bubalus mindorensis) (Obr. Č. 49) - délka těla je asi 2,2 metrů a v přírodě se nachází méně než 250 dospělých jednců. Řadí se do kategorie extrémě ohrožený druh.


Mezi další ohrožené druhy patří ještě např. zoborožec žlutobradý (Aceros waldeni), krokodýl siamský (Crocodylus siamensis), pangas velký (Pangasianodon gigas), batagur bengálský (Batagur baska) a mnoho dalších

______________________________
Zdroje:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama