Indonéský deštný prales - Flóra

19. listopadu 2017 v 10:00 | Ivča |  Indonéský deštný prales
V Indonésii je diversita rosrlin a jejich životních strategii obrovská. Jen ostrov Borneo je domovem 3 000 druhů stromů, více než 1 700 druhů orchidejí a nejméně 50 druhů masožravých láčkovek. Několik tisíc druhů rostlin na Borneu jsou navíc endemité - druhy, které nenajdeme jinde na světě.

- Rafésie - je největší květina na světě, je proslulá svým obrovským květem, který páchne jako hnijící maso. Je to vlastně strategie této rostliny, aby nalákala své opilovače - mouchy a další hmyz. Vyskytuje se v 15 - 19 druzích na území jihovýchodní Asie - v Indonésii na Sumatře, Javě a Borneu a dále pak na Malajském poloostrově, v jižním Thajsku a na Filipínách. Všechny druhy této rotliny jsou přitom řazeny mezi ohrožené.
Tato květina je specializovaná parazitická rostlina, jejímž hostitelem jsou popínavé liány stromové révy rodu Tetrastigma. Největší květ má druh Raffesia arnoldii. Tento květ může měřit v průměru až 106 cm a vážit až 10 kilogramů.
Jelikož je většina druhů této rostliny vázaná na určité místo, jsou velice náchylné k vyhynutí vlivem poškození jejich přirozeného prostředí, úbitku hostitelských rostlin, nebo díky cílenému sbírání.


- Durian (Durio spp.) - je to ovocný strom, jehož plody jsou velmi důležité pri pralesní zvěř, ale i pro lidi. V mnoha oblastech Asie se tomuto stromu přezdívá "král ovoce". I když plody tohoto stromu ne příliš vábně zapáchají, jsou vyhledávanou pochoutkou mnoha živočichů, kteří jsou na tyto stromy doslova životně zavislí. Prmáti, kaloni a další savci totiž konzumují obsach plodů.

- Dvojkřídláče - jedná se o čeleď o 17 rodech a asi 500 druzích vesměs mohutných stromů, které tvoří většinu druhové skladby jihoasijských deštných pralesů. Mnoho znich má výšku 40 - 70 metrů, ty největší stromy však přesahují výšku až 80 metrů. Svůj název dostaly díky dvěma "křidélkům", pomocí kterých se plody těchto stromů šíří od mateřské rostliny. Plody neplodí každoročně, ale jednou za určitý čas.
Tyto stromy jsou významné pro obchod s dřevem. Získávají se z nich vonné oleje, balzámy a pryskyřice. Některé druhy jsou díky nadměrnému kácení a změnám v přirozeném prosřčedí silně ohrožené.


____________________________
Zdroje:
https://www.dreamstime.com/stock-images-durian-durio-zibethinus-king-fruits-tropical-thailand-image30491834

Greanpease česká republika
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama