Ničení I.

30. listopadu 2017 v 10:23 |  Deštné pralesy

TĚŽBA DŘEVA
Hlavním viníkem úbytku pralesů je v dnešní době nezákonná těžba dřeva. Po tropickém dřevě, jsou velké celosvětové poptávky a o potřebě celulózy v papírenském papírenském zboží ani nemluvě. Vlády států ve kterých se jednotlivé pralesy nacházejí se sice snaží nelegálnímu kácení pralesů zabránit - o čemž svědčí i několik dohod s evropskými zeměmi, které mají zamezit dovozu jakéhokoli neoznačeného dřeva. Vláda má v současnosti velmi podrobně vypracované plány využití jednotlivých lesních území včetně jejich rozčlenění na lesy určené k plošnému vykácení, k selektivní těžbě cenných stromů i na lesy ochranné.


Toto členění však málokdo respektujea úřady jsou neschopné zakročit. Většina nelegálně vytěženého dřeva se pašujedo Malajsie a Singapuru (U dřeva z Indonéského pralesa) a odtud se pak legálně pašuje dál.
Ilegální těžba se nevyhýbá ani oficiálně vyhlášeným národním parkům. Takovým smutným příkladem je národní park park Gunung Palung na jihozápadě Kalimantanu. NP Gunung Palung s přirozeným nížinným i horským pralesem je jedním z nejvýznamnějších území pro ochranu kriticky ohrožených orangutanů. Park byl dlouho považován také za vzor spolupráce ochránců přírody s místními obyvateli, kteří se měli podílet na kontrole ochrany území, zároveň jim bylo umožněno limitované komerční využívání pralesních zdrojů (např. zpracování ratanu).
Na počátku roku 2002 však tým výzkumníků Harvardské univerzity zveřejnil, že dvě třetiny parku byly během posledních let zničeny rozsáhlou ilegální těžbou.

VYPALOVÁNÍ
Větší tlak na vypalování pralesů má i rostoucí populace. Lesy se vypalují hlavně ke střídavému zemědělství.I samotné společnosti, které zakládají plantáže vypalují pralesy, aby získali půdu. Koncem 90. let bylo uvedeno, že bylo vypáleno více než 90 000 kilometrů čtverečných. Krom katastrofy vypálení deštných pralesů a úbytku živočišných druhů se do ovzduší uvolnilu 1 až 2,5 miliard tun uhlíku což by mělo odpovídat 13-40% ročního celosvětově vyprodukovaného uhlíku, uvolněného při spalování fosilních paliv.____________________
Zdroje:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama