Prosinec 2017

Tropický deštný les - fauna

21. prosince 2017 v 21:49 | H. |  Tropický deštný les
Deštné pralesy se doslova hemží životem. Na ploše pouhých tisíc hektarů se vyskytuje až 400 druhů různých ptáků, 125 druhů savců, 150 druhů plazů a obojživelníků, 150 druhů motýlů a nespočítané, ale ohromné množství jiných bezobratlých živočichů jako jsou například jedovatí pavouci a hmyz.

Tropický deštný les - flóra

19. prosince 2017 v 16:01 | H. |  Tropický deštný les
Tropické deštné lesy se nacházejí kolem rovníku, kde jsou dny i noci dlouhé 12 hodin a kde se průměrná denní teplota pohybuje mezi 20 a 25˚C pouze s malými odchylkami. Sezóny jsou tu neznatelné a jak už název napovídá, spadne tu během celého roku velké množství srážek.

Dominantní vegetací v této oblasti jsou stromy, liány a epifyty. Typickou strukturu lesa tvoří společenství pozemních malých nedřevěných rostlin, roztroušené patro menších stromů a vysokých keřů a souvislé patro přibližně 30 metrů vysokých stromů, kterým se prodírají 40 a více metrů vysoké stromy.

Projek Green Life

8. prosince 2017 v 11:00 | Ivča |  Zachraňujeme - nápady a důležité odkazy
Nositelem tohoto projektu je česká nezisková nevládní organizace Prales dětem, která vznikla v České republice v roce 2009 a zabývá se ochranou tropického deštného pralesa a ohrožených zvířat v Indonésii. Součástí této organizace je výchova a vzdělání dětí a mládeže v ČR a v Indonésii.

Ničení II.

3. prosince 2017 v 10:27 Deštné pralesy

PLANTÁŽE
Velké ohrožení tropických pralesů představuje i zakládání nových plantáží. Na jihu Sumatry bylo v posledních několika letech vytvořeno na úkor pralesa 28% nové zemědělské půdy určené na plantáže pro kávovník. Většina z nich přitom leží na území národního parku Bukit Barisan Selatan, což je jedno z posledních míst kde se vyskytují sumaterští nosorožci a tygři.
Katastrofou pro pralesy je zvýšená poptávka po palmovém oleji.