Ničení II.

3. prosince 2017 v 10:27 |  Deštné pralesy

PLANTÁŽE
Velké ohrožení tropických pralesů představuje i zakládání nových plantáží. Na jihu Sumatry bylo v posledních několika letech vytvořeno na úkor pralesa 28% nové zemědělské půdy určené na plantáže pro kávovník. Většina z nich přitom leží na území národního parku Bukit Barisan Selatan, což je jedno z posledních míst kde se vyskytují sumaterští nosorožci a tygři.
Katastrofou pro pralesy je zvýšená poptávka po palmovém oleji.


Palmový olej
Je stále oblíbenější pro své všestranné použití a celosvětová poptávka po něm vzrostla o celých 32% za poslední asi 5 let. Díky rychle se rozvíjejícímu potravinářskému a kosmetickému průmyslu spolu s rozvojem dalších průmyslových odvětví způsobuje, že se každý rok poptávka po palmovém oleji zvedne o dalších 7%.
Palmový olej je nejprodávanějším rostlinným olejem na světě a představuje 40% celkového objemu prodaných jedlých olejů. Poptávku zvyšuje i využití palmového oleje jeho využití jako stále diskutovanějšího alternativního paliva.
Zajímavost:
A co to znamená pro prales? V roce 2000 dosáhly plantáže palmy olejné v Indonéském pralese 32 000 kilometrů čtverečných a tato plocha se každým rokem zvětšuje o dalších 3 500 kilometrů čtverečných. Z míst, kde jsou budovány plantáže zmizelo 90% volně žijících živočichů včetně orangutanů (Za sto let se počet oraguntanů snížil o 90%)

TĚŽBA NEROSTNÝCH SUROVIN
V současné době sílí tlak na plošné povolení těžby nerostných surovin v chráněných územích. Zajem o ní mají nejen těžařské firmy, které již investovaly značné prostředky do geologických průzkumů, ale snahy o toto povolení jsou podporovány i ministerstvy energie a přírodních zdrojů, některých států. Indonéská legislativa není v tomto ohledu dořešena a tak hrozba dalšího ničení pralesa je velmi reálná.

___________________________________
Zdroje uvedeny v první části článku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama