Tropický deštný les - flóra

19. prosince 2017 v 16:01 | H. |  Tropický deštný les
Tropické deštné lesy se nacházejí kolem rovníku, kde jsou dny i noci dlouhé 12 hodin a kde se průměrná denní teplota pohybuje mezi 20 a 25˚C pouze s malými odchylkami. Sezóny jsou tu neznatelné a jak už název napovídá, spadne tu během celého roku velké množství srážek.

Dominantní vegetací v této oblasti jsou stromy, liány a epifyty. Typickou strukturu lesa tvoří společenství pozemních malých nedřevěných rostlin, roztroušené patro menších stromů a vysokých keřů a souvislé patro přibližně 30 metrů vysokých stromů, kterým se prodírají 40 a více metrů vysoké stromy.


Vysoká produktivita je poměrně překvapivá, protože silné deště z půdy vyplavují rozpustné živiny potřebné pro všechny rostliny a zanechávají půdu chudou a téměř bezcennou. Většina kvetoucích rostlin si však, s tímto nedostatkem dokáže poradit - pomocí dekompozitorů, kteří jsou v těchto lesích velmi hojní. Každý systém používá dekompozitory ve svůj prospěch, ale tropické pralesy jsou v tom šampiony - jejich teplé a vlhké prostředí je perfektní pro růst hub, bakterií a mikroorganismů.


Epifyty
Všechny rostliny ke svému životu potřebují několik věcí - kyslík, vodu, minerální živiny - a také místo k růstu a sluneční svit. V pralese je ke společnému užitku spousta kyslíku, vody, a dokud fungují houby, mikroorganismy aj. jako rozkladači, je tam i dostatek živin, ale problém pro rostliny spočívá v nedostatku místa a světla. Protože vysoké stromy odebírají zbytku pralesního společenstva většinu slunečních paprsků, rostliny se musely adaptovat na zastínění a vytvořit si vlastní strategii přežití. Z mnoha se tak staly epifyty, tedy rostliny žijící na jiných rostlinách, které využívají pro svou oporu.
Vodu a veškeré živiny čerpají z atmosféry kolem sebe, protože nemají kořeny uchycené v půdě. Jejich listy jsou lehce pozměněné tak, aby odolávaly vysychání a zadržovaly padající listy, čímž si brzy vytvoří vlastní pevné místečko k životu.Rostlinní paraziti
Rostlinní paraziti stejně jako epifyty rostou na jiných rostlinách, ale na rozdíl od epifytů využívají z jejich hostitelů víc než jen oporu. Existuje velké množství parazitických druhů, ale také mnoho různých typů parazitů. Někteří se přichycují na kmeny či větve hostitelských rostlin, jiní zase napadají jejich kořeny.Masožravé rostliny
Mnoho různých rostlin se adaptovalo na život v prostředí s nízkým obsahem minerálních látek tak, že většinu těchto živin získávají chytáním a rozkladem nejrůznějších živočichů.

Používají rozmanitou škálu lapacích mechanismů. Několik vodních rostlin, které se živí velmi malými vodními organismy, používá pasti na principu klece nebo měchýřky s vnitřním vakuem, díky němuž "vcucnou" svou kořist dovnitř.
Velká skupina suchozemských rostlin používá pasti na principu mucholapky. Jednotlivé listy jsou pokryty kapičkami lepkavé tekutiny. Některé rostliny umí reagovat na podráždění a rychle se svinou, čímž drobný hmyz uvězní.

Pouze jeden druh suchozemské a jeden druh vodní masožravé rostliny používá sklapovací pasti, což jsou přeměněné "odpružené" listy, které se rychle sklapnou k sobě a uvězní jejich kořist.

Láčky (pasti naplněné trávicími šťávami) používá několik skupin masožravých rostlin, z nichž největší mohou polapit i malé plazy či savce.

Související obrázek
(láčkovka)

Zdroje:
http://www.greenpeace.org/czech/cz/Kampan/Ochrana-pralesu/Rostlinstvo-destnych-pralesu/?gclid=EAIaIQobChMI8I3LnqaW2AIVghXTCh04sgaLEAAYASAAEgKkVvD_BwE

http://www.botaniliberec.cz/foto/detail/?f=1201

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 eajzomto eajzomto | E-mail | 5. srpna 2018 v 15:31 | Reagovat

http:/// - .ankor <a href="http:///">.ankor</a>

2 ShaylaAvhdf ShaylaAvhdf | E-mail | Čtvrtek v 18:29 | Reagovat

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama