Obnova deštných pralesů

2. ledna 2018 v 18:35 | H. |  Deštné pralesy
Ačkoliv deštné pralesy pokrývají jen malý zlomek zemského povrchu, je v nich uloženo největší množství uhlíku ze všech pevninských přírodních ekosystémů. Existence těchto uhlíkových rezervoárů je nezbytná pro udržení stability našeho klimatu. Při kácení a následném pálení deštných pralesů se zadržovaný uhlík uvolňuje do atmosféry, a zvyšuje tak emise skleníkových plynů.
Přesto již bylo zničeno či poškozeno přes 80% deštných pralesů a kácení stále pokračuje. Jeho důsledky zasáhnou nás všechny.

Greenpeace se podařilo dosáhnout značných úspěchů v ochraně pralesů v Amazonii a v Africe a v současné době své síly zaměřuje zejména na deštné pralesy v Indonésii. Cílem Greenpeace je dosáhnout naprostého zastavení kácení deštných pralesů do roku 2020.

V současnosti jsou nejrychleji a nejvýznamněji odlesňovány pralesy v Indonésii. Kvůli rozsáhlému zakládání plantáží palmy olejné, z které se získává palmový olej, a pro potřeby papírenského průmyslu dochází k masovému kácení deštných pralesů. V důsledku jejich pálení se do atmosféry uvolňuje obrovské množství skleníkových plynů, které způsobují klimatické změny.
Záchrana pralesů
Pro záchranu pralesa se již podnikají určité kroky. Byly vyčleněny plochy, zvané národní parky nebo rezervace, kde mohou lidé, zvířata i rostliny žít a růst nerušeně. Na záchranu některých velmi vzácných druhů zvířat a rostlin byly vypracovány projekty. Byly také schváleny zákony na ochranu deštných lesů a vzácných zvířat.


Řešení
Řešení, která by mohla zmírnit následky kácení lesů, nebo samotné kácení je mnoho. Jedním z mnoha řešení, jak zabránit následkům odlesňování, je upravit způsob zemědělství. Místo velkých plantáží, které značně vyčerpávají půdu, by se mohly zavést nové zemědělské techniky. Návrat k tradičnímu rotačnímu zemědělství by také zvýšil úrodnost půdy, ačkoli tento způsob neposkytuje dostatečné množství zemědělských produktů. Pokud by rozloha kvalitní zemědělské půdy postačovala, nemuselo by se přistupovat k dalšímu kácení.


Další možná řešení
Cena dřeva - dřevěné výrobky jsou příliš levné
Je třeba přestat dotovat těžbu dřeva, nasadit daně na pralesní dřevo.
Zamezení srůstu těžařských firem
Pozemková reforma (Brazílie) - mapování, demarkace domorodého území.
Bojkot výrobků z tropického dřeva na Západě.

- - - - - - -
Zdroje:
http://destnepralesy.wgz.cz/rubriky/destne-pralesy/mozna-reseni/unnamed
http://www.ekolog.jsemin.cz/Problematika-kaceni-pralesu.html
http://www.greenpeace.org/czech/cz/Kampan/Ochrana-pralesu/
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kennethlix Kennethlix | E-mail | Web | 30. ledna 2018 v 22:41 | Reagovat

@
@
**Pictures, images and Video**

**Girls boys 12-18 years**

**** Download here: Link: https://lc.cx/M3m9

**** Download here: Link: https://301.li/8xz6b

@
@

2 cdxsdws cdxsdws | E-mail | 31. ledna 2018 v 6:11 | Reagovat

@
@
**Pictures, images and Video**

**Girls boys 12-18 years**

**** Download here: Link: https://lc.cx/M3m9

**** Download here: Link: https://301.li/8xz6b

w
w
w

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama