Amazonie kdysi

21. února 2018 v 12:02 | Ivča |  Amazonský deštný prales
Nějakou dobu už se vědci i veřejnost snaží přijít, jak vlastně vypadaly pralse předtím než do nich zavítaly nohy evropana. Existuje mnoho výzkumů a studií, které říkají, že velké planiny a lesy na východě Severní Ameriky nebyly nedotčené. Naopak. Podle všeho měly tyto oblasti obývat lidé.

Málokdo by si myslel, že všechny kontinenty byly neobydlené. Na místech kde bychom to neřekli byla města, městečka malé vesničky a osady, které postavili původní obyvatelé Ameriky. A tito obyvatelé - stejně jako Evropané - ovlivňovali krajinu kolem sebe.

V Amazonském pralese lidé obdělávali půdu prý více než 8000 let. Pěstovali hlavně určité druhy rostlin, například kakaovník či para ořechy, které postupem času zdomácněly. Ačkoli většina z původních obyvatel přišla o život s příchodem Evropanů, dopad jejich činnosti na přírodu je podle vědců stále znatelný.
Na můj vkus trochu nevkusné, vtrhnout jen tak na cizí kontinent a vyvraždit tam domorodé obyvatele, měnit jejich zvyky.
"Lidé přišli do Amazonského pralesa před 10 000 lety, možná ještě dříve. Začali využívat takové druhy rostlin, které pro ně byly užitečné. Asi před 8000 lety ten výběr ještě zúžili," řekla vedoucí studie, kterou zveřejnil časopis Science, Carolina Levisová, která působí na univerzitě ve Wageningenu v Nizozemsku. "Opravdu si takové rostliny sázeli ve svých zahrádkách, v pralese," citoval ji server The Atlantic.


Vědci tvrdí, že toto zdomácňování amazonských rostlin postupně změnilo přírodu v regionu. Levisová a její kolegové přišli na to, že některé druhy rostlin, například para ořechy a gumovník, které původní obyvatelé pěstovali, nadále tvoří značnou část pralesa, především v jeho jihozápadní části. Příkladem je zdomácnění moukně ztepilé, jejíž ovoce před kultivací lidmi průměrně vážilo asi jeden gram. V současnosti váží asi 200 gramů a lze ho najít na zahrádkách a na malých farmách ve značných částech Střední a Jižní Ameriky.

KOMUNITY

Původní rolníci v Amazonii pravděpodobně žili v takzvaných "galaktických komunitách", dělila je od sebe vzdálenost, ale spojovalo je obchodování. Mohli se navštěvovat, například za pomoci člunů.
"Nedávné archeologické studie, především ty z posledních dvaceti let, poukazují na to, že původní komunity byly větší, komplexnější a měly výraznější dopad na největší a nejrůznorodější tropický prales na světě," řekl archeolog José Iriarte z Exeterské univerzity v Británii.
Iriarte se na studii sice nepodílel, ale tvrdí, že je nejobsáhlejší a nejdetailnější prací svého druhu. Podíleli se na ní botanici, archeologové a biologové. Možná i proto může být vnímána jako výsledek osmdesátileté snahy vědců prozkoumat ekologii a stopy původních obyvatel Amazonie.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama