Amazonský deštný prales

Amazonie kdysi

21. února 2018 v 12:02 | Ivča
Nějakou dobu už se vědci i veřejnost snaží přijít, jak vlastně vypadaly pralse předtím než do nich zavítaly nohy evropana. Existuje mnoho výzkumů a studií, které říkají, že velké planiny a lesy na východě Severní Ameriky nebyly nedotčené. Naopak. Podle všeho měly tyto oblasti obývat lidé.

Málokdo by si myslel, že všechny kontinenty byly neobydlené. Na místech kde bychom to neřekli byla města, městečka malé vesničky a osady, které postavili původní obyvatelé Ameriky. A tito obyvatelé - stejně jako Evropané - ovlivňovali krajinu kolem sebe.

V Amazonském pralese lidé obdělávali půdu prý více než 8000 let. Pěstovali hlavně určité druhy rostlin, například kakaovník či para ořechy, které postupem času zdomácněly. Ačkoli většina z původních obyvatel přišla o život s příchodem Evropanů, dopad jejich činnosti na přírodu je podle vědců stále znatelný.
Na můj vkus trochu nevkusné, vtrhnout jen tak na cizí kontinent a vyvraždit tam domorodé obyvatele, měnit jejich zvyky.

Amazonie - fauna

16. listopadu 2017 v 9:15 | Ivča

Amazonský prales je druhově nejbohatší oblast planety. Žije zde asi třetina všech živočišných druhů planety. Nachází se zde více než 150 000 popsaných druhů živočichů, z nihž 100 000 druhý patří do bezobratlých. Vědci se, ale stále domnívají že více než milion dalších druhů živočichů (především hmyzu) stále čeká na své objevení. Jen v řece Amazonce se nachází 3-5 tisíc druhů živočichů.

Amazonie - flóra

12. listopadu 2017 v 20:06 | Ivča
Jen jeden hektar Amazonského pralesa je domovem až 200 druhů stromů a v každé koruně takového stromu je ještě minimálně 30 druhů rostlin. Nejdominantnější postavení mají stromy, liány a epifyty (= rostliny uchyceny na stromech, ale neparazitují na nich). Nejníže v pralese se vyskytují pak byliny s nižšími keři. Nad nimi jsou stromy menšího vzrůstu a vysoké keře. Těmito vrstvami se pak protlačily stromy, které dosahují výšek kolem 30 metrů a ještě nad nimi se pak vyskytují stromy s výškou kolem 40 metrů. Uvedeme si několik druhů rostlin, rostoucích v Amazonii:

Amazonský prales - historie I.

13. září 2017 v 9:00 | Ivča
Amazonie bezpochyby vzbuzuje pocit nekonečného lesního porostu a velké síly, která tato příroda přímo vyzařuje. Mě osobně uchvátila krása tohoto pralesa. Z výšky zde možná vidíme jen a pouze stromy, kopce a nížiny. Mlhu, která některou zeleň pohlcuje a schovává ji tak do hustého mračného oparu. Pokud jste někdy letěli letadlem nad Jižní Amerikou a podívali jste se z okna nic jiného než zeleň stromů a řeku Amazonku jste snad ani neviděli, ale tento prales skrývá mnoho pěkného a jistě ještě dlouhou dobu pěkné věci skrývat bude.

Ilustrační foto

Amazonský prales - úvod

12. září 2017 v 7:45 | Ivča
Amazonský prales (nebo také Amazonský tropický deštný prales) je rozsáhlý tropický deštný les, který se nachází v Jižní Americe. Jeho rozloha je něco málo přes 5 500 000 kilometrů čtverečných a leží na území devíti států - v Brazílii, Kolumbii, Venezuele, Ekvádoru, Peru, Bolívii, Guyaně a francouzské Guyaně.Amazonský prales v dnešní době, představuje více než polovinu zbývajících tropických deštných lesů na světě. Jedná se tedy o největší dostupný zdroj, který uspokojuje lidské potřeby pro přežití - kyslík, sladkou vodu a biodiverzitu1.

O Amazonském pralese se často mluví v souvislosti s odlesňováním planety. A není se čemu divit, zeleň z tohoto pralesa mizí rychleji než se zdá. Možná si říkáte, že je to opravdu velká plocha a že jen tak ty stromy nedojdou, ale opak je pravdou.

 
 

Reklama