Indonéský deštný prales

Indonéský deštný prales - Fauna

27. listopadu 2017 v 11:30 | Ivča


Po Malajsii a Spojených státech má Indonésie nejvyšší počet ohrožených druhů na zemi. Celkem je toto číslo 722 ohrožených druhů. Ovšem není to jediné prvenství, které tato oblast má. V počtu ohrožených druhů savců totiž má rovněž první místo. Na tomto území totiž žije 147 ohrožených druhů savců a od roku 2000 se tento počet ještě navýšil o dalších 7 druhů.
Každý rok prý na Sumatře umře více než 1000 orangutanů a na Borneu by toto číslo mělo nabývá mnohem větších hodnot. Indonéské pralesy totiž mizí až nezávratným tempem. Uvedem jen některé druhy zvířat z této oblasti. Jedná se o jedny z nejvýce ohrožených druhů.

Indonéský deštný prales - Flóra

19. listopadu 2017 v 10:00 | Ivča
V Indonésii je diversita rosrlin a jejich životních strategii obrovská. Jen ostrov Borneo je domovem 3 000 druhů stromů, více než 1 700 druhů orchidejí a nejméně 50 druhů masožravých láčkovek. Několik tisíc druhů rostlin na Borneu jsou navíc endemité - druhy, které nenajdeme jinde na světě.

- Rafésie - je největší květina na světě, je proslulá svým obrovským květem, který páchne jako hnijící maso. Je to vlastně strategie této rostliny, aby nalákala své opilovače - mouchy a další hmyz. Vyskytuje se v 15 - 19 druzích na území jihovýchodní Asie - v Indonésii na Sumatře, Javě a Borneu a dále pak na Malajském poloostrově, v jižním Thajsku a na Filipínách. Všechny druhy této rotliny jsou přitom řazeny mezi ohrožené.
Tato květina je specializovaná parazitická rostlina, jejímž hostitelem jsou popínavé liány stromové révy rodu Tetrastigma. Největší květ má druh Raffesia arnoldii. Tento květ může měřit v průměru až 106 cm a vážit až 10 kilogramů.
Jelikož je většina druhů této rostliny vázaná na určité místo, jsou velice náchylné k vyhynutí vlivem poškození jejich přirozeného prostředí, úbitku hostitelských rostlin, nebo díky cílenému sbírání.

Indonéský deštný prales

2. listopadu 2017 v 8:00 | Ivča

Indonésie je jedna z pěti nejrozmanitějších oblastí na světě co se týče drzhů organismů na jejím území. Ochrana této oblasti je tedy pro mnoho organizací i jednotlivců pouštějících se do zachraňovaní deštných lesů tzv. na vlastní pěst. Indonéské souostroví je tvořeno více než 17 500 ostrovy z nihž je jen 6 000 obydlených. Tyto ostrovy jsou domovem asi 10% všech známých savců, 16% plazů a obojživelníků, 17% ptáků a 25% ryb.
Zdejší deštné pralesy mají rozlohu kolem deseti miliónů kilometrů čtverečních a představují tak přibližně jednu desetinu všech zbývajících tropických pralesů na planetě.
Na ostrově Borneo jsou navíc nejstarší pralesy naší planety - existují již 130 miliónů let.

 
 

Reklama