Konžský deštný prales

Konžský deštný prales - fauna

28. listopadu 2017 v 16:55 | H.
Celkově se Demokratická republika Kongo řadí mezi 10 zemí s tzv. "mega" biologickou rozmanitostí (480 druhů savců, 565 druhů ptáků, 1000 druhů ryb, 350 druhů plazů atd.

Fauna se liší v oblasti deštných lesů a oblasti savan. V deštných lesích žijí ze vzácnějších živočichů např. antilopy okapi a bongo, z primátů gorily nížinné i horské, šimpanzi, na savanách zebry, žirafy, lvi, sloni, bílí nosorožci, buvoli, leopardi, gepardi, v řekách i hroši, krokodýli aj., rovněž velké druhy plazů (zmije nafukovací, stromová kobra a další).

Konžský deštný prales - flóra

14. listopadu 2017 v 19:37 | H.
V samotné Demokratické republice Kongo bylo popsáno 11 tisíc druhů rostlin. Více než 1 100 z nich je endemitních (druhy, které bychom nenašli nikde jinde na planetě) a přibližně 69 druhů je ohrožených. Středoafrická republika hostí asi 1 000 a Kamerun 8 000 endemitních druhů pralesních rostlin. V Kamerunu bylo dokonce zjištěno 227 různých druhů rostlin na ploše 100 m2, což je jeden z nejvyšších počtů na planetě.

Konžský deštný prales

14. října 2017 v 20:44 | H.
Svou rozlohou přes 1 700 000 km2 je druhým největším deštným pralesem na Zemi. Největší část toho deštného pralesa se nachází v Demokratické republice Kongo.

Konžský deštný prales je velmi významný pro svou velkou biologickou rozmanitost - našli bychom zde více než 600 druhů stromů a 10 000 druhů zvířat. Mezi jeho nejznámější obyvatele patří sloni, gorily, šimpanzi, okapi, leopardi a hroši. Některé z těchto druhů hrají významnou roli při formování vzhledu svého lesního domova. Vědci například zjistili, že středoafrické lesy mají obecně vyšší stromy, ale nižší hustotu malých stromů než lesy v Amazonii nebo na Borneu. Je to kvůli tomu, že sloni, gorily a velcí býložravci udržují na nízké úrovni počet malých stromů. Avšak v oblastech, kde byl počet těchto zvířat lovem radikálně snížen, bývají lesy nižší a hustší s malými stromy. A přitom jsou to právě původní lesy se vzrostlými stromy ve střední Africe, které uchovávají obrovské množství uhlíku (39 miliard tun, podle nedávné studie), a slouží tak jako důležitý nárazník proti změně klimatu.
 
 

Reklama